16-komentar_n.jpg
16-komentar_n.jpg • Autor: Respekt

Katastrofa, při níž zahynul polský prezident a celá řada státních činitelů, může ovlivnit nejen blížící se prezidentské volby, ale i zvrátit vývoj země, jako se to už jednou stalo po smrti papeže Jana Pavla II. Tehdy se vrátila k moci slábnoucí strana národních populistů.

16-komentar_s.jpg
16-komentar_s.jpg • Autor: Respekt
Jeden z nás
Klíč k budoucnosti Polska má asi v rukách Jaroslaw Kaczynski, předseda opoziční strany Právo a spravedlnost, dvojče zemřelého prezidenta. Připomeňme si: je to člověk, který v letech 2005 až 2007 vedl polskou politiku, nejdříve jako předseda nejsilnější strany a pak jako premiér. Byly to časy, kdy se o Polsku psalo v zahraničním tisku asi nejhůře od osmdesátých let minulého století, kdy generál Jaruzelski zavedl stanné právo. Pod vedením premiéra Kaczynského řídila zemi divoká koalice populistů, extrémních nacionalistů a extrémních levičáků. Tomu odpovídaly i způsoby vládnutí: během týdne si vládnoucí strany rozdělily státní posty a veřejnoprávní média. V zahraniční politice vítězila fobie a amatérství – premiér v oficiálních vyjádřeních vyhrožoval Německu a sprostě nadával Rusku. Celé to pak nazýval „obhajobou národních zájmů“.

O nešťastně zesnulém prezidentovi se od začátku jeho kariéry psalo, že je emocionálně i politicky závislý na svém dominantním bratrovi. O jejich vztahu vypovídá i jedna z prvních vět, kterou nový prezident pronesl po svém…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte