66A_Stransky_R14_2010_n.jpg
66A_Stransky_R14_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Opravdu nás většina světa tak nesnáší? Jaké jsou příčiny této nenávisti? A co s tím vlastně můžeme dělat? To jsou otázky, které si v posledních letech se stále větší naléhavostí klade řada Američanů. Podle sociologických výzkumů amerického nezávislého think tanku Pew Reserch Center, provedených v minulých letech v několika desítkách zemí všech kontinentů, se totiž antiamerikanismus rozšířil do všech koutů světa: jde o stejně globální fenomén jako třeba Coca-Cola nebo McDonald’s. Ale nejen to. Bruce StokesAndrew Kohut, autoři knihy America Against the World (Amerika proti světu, 2007), shromáždili obrovské množství výzkumných dat a tvrdí, že se zrodil zcela nový typ antiamerikanismu, který nemá v historii obdoby.

„Starou“ nevraživost k Americe charakterizovalo podle autorů (Stokes je uznávaný politolog, Kohut známý sociolog a ředitel zmíněného think tanku) především ostré odmítání americké zahraniční politiky, případně také kritika jejích vládních představitelů. Zároveň však lidé v jiných zemích vždy hleděli s pochopením na americký životní styl, kulturu i Američany samé. Většina z nich také zastávala názor, že USA jsou skutečně jedinečnou zemí: zemí příležitostí a v mnoha ohledech i vzorem pro ostatní státy. Pojmy jako americká demokracie, výkonné hospodářství a blahobyt jim nezněly jako bezobsažné výrazy.

66A_Stransky_R14_2010_s.jpg
66A_Stransky_R14_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Antiamerikanismus…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte