Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Mene tekel na zdi

Mít za přítele investičního bankéře může být velmi užitečné. Vidíte, jak mravně sporné a riskantní jsou mnohé půjčky a akcie a jaké to je zažít v břiše obludy jménem finanční trh nejdříve zázračné zmnožení zisků, a poté ještě zázračnější rozpuštění peněžní hodnoty.

2009-308-mobr-71trojanowR052009n.jpg
2009–308-mobr-71trojanowR052009n.jpg • Autor: Respekt

2009-308-vobr-71trojanowR052009.jpg
Fotografie: Ilija Trojanow – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Ilija Trojanow

(1965) se narodil v Bulharsku, ale vyrůstal v Německu a v Keni. Vystudoval práva a etnologii na mnichovské univerzitě. Poté žil několik let v Bombaji a Kapském Městě. Věnoval se africké literatuře, kterou překládá do němčiny. Dnes žije ve Vídni. Je autorem 19 knih, z nichž vyšly česky Sběratel světů a Moje Afrika: Mýty a všední realita.

Mít za přítele investičního bankéře může být velmi užitečné. Vidíte, jak mravně sporné a riskantní jsou mnohé půjčky a akcie a jaké to je zažít v břiše obludy jménem finanční trh nejdříve zázračné zmnožení zisků, a poté ještě zázračnější rozpuštění peněžní hodnoty. Já takového přítele mám a požádal jsem ho, aby mi o tom vyprávěl. Já jen zapisoval.

Můj známý bankéř vypráví: Nikdo v mém byznysu nemohl předvídat, že to může být tak zlé. I když mnozí z nás už byli nějaký čas, tak od začátku roku, nastaveni na klesající tendenci. Mám smíšené pocity. Banky společně s ratingovými agenturami (takzvaně nezávislými posuzovateli bonity cenných papírů) přinesly investorovi hromadu jedovatých produktů, které investoři nikdy neměli kupovat. Šílené bylo, že argumentem, jak co nejlépe prodat různé finanční deriváty, bylo právě riziko, že kupec mohl přijít téměř o všechno. Nakupovali, protože tím mohli nafouknout své vlastní bilance do neuvěřitelných rozměrů.

To na jedné straně. Na druhé straně se všichni –…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte