2009-212-mobr-reportaz.jpg
2009–212-mobr-reportaz.jpg • Autor: Respekt

2009-212-vobr-22AR052009.jpg
Fotografie: Stojící pásy, vyhaslé pece a „trochu šílené“ ticho. (Sklárny Nový Bor) Pro zobrazení dalších fotografií klikněte na odkaz „Více“. – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Výplaty nebudou. Ani za minulý měsíc, ani za ty příští. Tímto oznámením se sklářům v Novém Boru změnil život. Léta patřili k elitě regionu, ke které všichni vzhlíželi. Každého devátého v měsíci chodili do obchodů utrácet svou nadprůměrnou mzdu, dnes tam chodí žebrat o práci. „Dělala bych úplně cokoliv,“ říká kvalitářka z Crystalexu Michaela Vaníčková. V jeden den přišlo o práci 1700 lidí, a to v regionu, který je závislý na sklářství a na automobilovém průmyslu. Podobný osud dnes může potkat tisíce Čechů.

Já a nezaměstnaný?!

Je šest hodin ráno. Šichta začíná. Na rozlehlém parkovišti, kde se v tuto dobu běžně nedá najít místo, stojí čtyři opuštěná auta. Před budovou zastavuje autobus, ještě nedávno většinou přeplněný, dnes v něm sedí dva lidé. V devítipatrové budově, kde vždy svítila všechna okna, je tma. V hale, kde bylo 40 let nepřetržitě slyšet hučení výrobního pásu, je ticho a pece jsou vyhaslé. V celém Crystalexu je pouze údržbář chodníků, uklízečka a ochranka. „Je to šílené,“ zdraví člen ochranky jediného zaměstnance, který přišel na šestou hodinu. Ostatní se místo toho půjdou nahlásit na úřad práce, nikdo si však nechce přiznat, že nezaměstnanost postihla právě jeho.

„Otec ztratil práci a tak kolem dokola odklízí sníh, aby se z nicnedělání nezbláznil.“Většinou je…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte