60A_R27_2009_n.jpg
60A_R27_2009_n.jpg • Autor: Respekt

S. K. Neumann (1875–1947)

Angličan Paul Johnson před lety vydal, i v českém překladu, knihu Intelektuálové, v níž pojednal osobnosti předních světových tvůrců nové doby moralistním pohledem. Porovnal jejich názory s tím, jak žili v soukromí, a vyšla mu, jak jinak, tristní tajenka: zatímco spisy šly vítězně světem, rodiny se rozpadaly, ženy plakaly, děti končily v sirotčincích atd. Johnson z těchto příběhů vyvodil, že intelektuálům vlevo nelze věřit, což však bylo neférové tvrzení: že je to na pravici stejné, nezjistil jen proto, že se touto částí intelektuálního světa nezabýval. Jeho kniha přesto připomněla zajímavý problém. Jaký význam má soukromí velikána ve srovnání s jeho tvorbou? Máme se zabývat jen dílem a ničím víc, jak si mnozí z nich přejí? Jak ukazuje dílo básníka S. K. Neumanna (být Paul Johnson Čechem, napsal by o něm do své knihy tu nejšťavnatější kapitolu), to, co o sobě napíše člověk sám, pro jeho pochopení stačí.

60A_R27_2009_s.jpg
60A_R27_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Mezi spiklenci
Jeho pozice na samém začátku českého dvacátého století je zvláštní. V literatuře stál u zrodu skoro všeho, co přetrvalo, ale jako by své tehdejší přátele a spolupracovníky od sebe časem odpudil. Prožil život na politické levici, kde, jak by se zdálo, být o samotě nelze. Ale přestože slovo „kolektiv“ patřilo v jeho slovníku k…

2009_obalka_R27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte