Na pevnou linku mi pravidelně volají různí marketingoví pracovníci a nabízejí svoje služby. Volala jsem do redakce Zlatých stránek, kde mi slíbili, že u mého jména udělají poznámku, že si takový kontakt nepřeji. Bohužel to nepomohlo. Když jsem věc urgovala, dozvěděla jsem se, že když jsem v telefonním seznamu, může mi zavolat kdokoliv. Existuje nějaké postižení pro firmy, které poruší mé přání?

V. BAUDIŠOVÁ

Ptali jsme se na Úřadě pro ochranu osobních údajů, na Českém telekomunikačním úřadě a ve firmě Mediatel:

Každý má možnost u svého jména v telefonním seznamu nechat napsat poznámku, že si nepřeje být kontaktován marketingovými firmami. Tento symbol vypadá ve Zlatých stránkách jako šipka doprava, na jejich webových stránkách jako modrý čtvereček. „Firmy se s takovým požadavkem obracejí přímo na nás. Pokud je majitelem telefonu soukromá osoba, musí se obrátit na svého operátora. Ten nám potom informaci předá,“ vysvětlil Tomáš Gregořica z firmy Mediatel, která nabízí Zlaté stránky.

Podle zákona o elektronických komunikacích musí každý, kdo shromažďuje osobní údaje lidí, zajistit, aby účastníci mohli vyjádřit svůj nesouhlas s přímým marketingem. Tato povinnost se tedy netýká pouze Zlatých stránek. „Pokud marketingová firma takové přání poruší, a i přesto člověka kontaktuje, hrozí jí pokuta ve výši až deseti milionů korun,“ říká …

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte