Loni jsme po několikaletém diplomatickém úsilí vstoupili do NATO. Premiér Miloš Zeman také přemohl svoji zdůrazňovanou nechuť k zahraničním cestám a během minulého roku navštívil tři velmoci: na jaře Rusko, na podzim USA a na sklonku roku Čínskou lidovou republiku. Coby novopečený spojenec se Česká republika alespoň formálně účastnila aliančního úderu proti Miloševičově Jugoslávii. To je úspěšná bilance. Přesto se v domácí debatě nad naší současnou zahraniční politikou objevují tóny výrazné kritiky, a někdy až znechucení. Kritici jsou toho názoru, že i když slovně směřují naši aktuální představitelé na západ, činy je obracejí spíš k východu. Výjimkou je Václav Havel, který na rozdíl od vlády před kritiky obstál.

Čekáme na peníze

Před vstupem do NATO ujišťovala zdejší politická elita svět i domácí publikum, že naše ambice nejsou sobecké. „Nehledáme v Alianci pouze deštník pro svou vlastní bezpečnost, chceme aktivně napomáhat, aby pocit bezpečí měli i jiní,“ opakovaly špičky výkonné i zákonodárné moci v novinových rozhovorech. Pár dnů po vstupu udeřila Aliance proti Miloševičovi vyhánějícímu Albánce z Kosova a vůdcové Česka dostali šanci osvědčit upřímnost svých loajálních prozápadních řečí. Vláda si však místo toho zvolila těžko vysvětlitelný kurz: směrem do Bruselu akci schválila, zatímco doma ministři říkali: "To se rozhodlo bez nás. " Do Bruselu vláda dávala souhlas s dalším bombardováním, doma piloty bombardérů a jejich velitele označovala za…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2780

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte