Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ztěžklé evropské ekonomiky

Pokud někdo doufal, že by Evropa mohla zůstat ušetřena potíží Wall Streetu, pak ho minulý týden čekalo kruté zklamání.

Pokud někdo doufal, že by Evropa mohla zůstat ušetřena potíží Wall Streetu, pak ho minulý týden čekalo kruté zklamání. Nejenom že trhy zažily propad na celém kontinentu, přičemž nejhůř postiženy byly bankovní akcie, ale nákupní index PMI pro eurozónu klesl na nejnižší hodnotu od roku 2001 a tři ukazatele důvěry podnikatelů byly neočekávaně slabé. Čísla naznačují, že recese možná již začala. Otázkou zůstává, jak bude hluboká a jak dlouho bude trvat. A odpovědi budou velmi záviset na dvou největších ekonomikách: Německu a Francii.

Německá síla

Němci jsou zatrpklí. Zatímco ostatním se žilo díky levným úvěrům blaze a jen nafukovali bubliny, Němci se uskromňovali. Jejich hospodářství získalo ztracenou konkurenceschopnost prostřednictvím nízkého růstu mezd. Veřejný sektor byl minulý rok v přebytku. Vývoz a investice si vedly dobře a Německo díky nim rostlo nejlépe od počátku 90. let. Jenže aby se člověk nakazil, nemusí se oddávat nějaké neřesti. Jörg Krämer, hlavní ekonom Commerzbank, tvrdí, že celé eurozóně pomohl růst cen realit. „Německo se s tím muselo svézt.“

Stojí za tím mimo jiné export. Na loňském 2,5 procentnímu růstu se více než z poloviny podílel čistý vývoz. Jenže od loňského do letošního července poklesly zahraniční zakázky pro německé výrobce o 3,4 procenta. Nezaměstnanost klesá, mzdy rostou rychleji, a tak by spotřebitelé mohli tuto mezeru zaplnit, jenže to nevypadá příliš pravděpodobně. V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].