Ruská invaze do Gruzie, tedy na území země, jež má písemně slíbený vstup do NATO, je spojencem USA v Iráku a v níž působí stovka amerických vojenských poradců, je průlomovým okamžikem ve vztazích mezi Ruskem a Západem. Rusko svým bezprecedentním krokem, nesrovnatelným ani se čtyřicet let starou srpnovou invazí do Československa, jež bylo na rozdíl dnešní od Gruzie pevně v hranicích sovětského bloku, projevilo překvapivou aroganci. Ta pramení z jeho obnoveného sebevědomí a odráží jeho nové ambice v regionu a celé Evropě. Odvážný krok Moskvě vyšel. Západ se nezmohl na účinnou obranu svého spojence a Rusko se v pocitu nově nabyté moci utvrdilo.

Gruzie svým spojencům jejich roli nijak ne-usnadnila. Ať už se nechala vyprovokovat, nebo si svou akci obsazení Jižní Osetie naplánovala, dopustila se zásadního taktického omylu, a pokud se zprávy z bojiště potvrdí, pak i zločinů. Plošné ostřelování třicetitisícového Cchinvali nelze odmávnout s poukazem na to, že podstata událostí je někde jinde. Útok na bezbranné civilisty je prostě útok na bezbranné civilisty a Západ se s tímto činem svého spojence musí otevřeně a čestně vyrovnat. Obsazení demokratické země skutečně nepatří do 21. století. Dělostřelecký útok na nechráněné obyvatelstvo do 21. století nezapadá o nic lépe.

Nechat si vnutit ruskou verzi příběhu o nezbytném humanitárním zásahu by ale bylo směšně naivní. Rusko se na „svou“ chvíli dlouho připravovalo. Od roku 2005 vede proti Gruzii totální…

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte