Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Civilizace

Než trhneme oponou

Dnes se nám zdá úsměvné, že římský učenec Plinius starší považoval trubce za otroky včel. Pousmějeme se i nad Aristotelem, který předpokládal, že včelí „stát“ řídí král – řecká společnost byla machistická a zdálo se absurdní, že by včelí společenstvo mohla vést samička. Moderní vědec by řekl, že tehdy šlo o projekci společenské struktury do přírody, podobně jako když přírodní národy přisuzují zvířatům lidské vlastnosti.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Ovládá je altruismus, nebo sobecké geny? - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Ovládá je altruismus, nebo sobecké geny? - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Dnes se nám zdá úsměvné, že římský učenec Plinius starší považoval trubce za otroky včel. Pousmějeme se i nad Aristotelem, který předpokládal, že včelí „stát“ řídí král – řecká společnost byla machistická a zdálo se absurdní, že by včelí společenstvo mohla vést samička.

Moderní vědec by řekl, že tehdy šlo o projekci společenské struktury do přírody, podobně jako když přírodní národy přisuzují zvířatům lidské vlastnosti. Od toho se přece současná objektivní věda dávno oprostila a podobných naivit už se nedopouští…

Jak nás ale usvědčuje pojem „včelího národa“ (německy Bienenvolk), který pronikl i do odborné terminologie, nebo třeba panující evoluční teorie „sobeckého genu“ (Může se úsek DNA chovat sobecky? A může gen vůbec o něco usilovat?), není ani současné vědecké myšlení tak „čisté“, jak se tváří.

Organismus jako krystal

Samotný pojem projekce společenské struktury do přírody – tzv. sociomorfního modelování – náleží německo-rakouskému filozofovi Ernstu Topitschovi, který ho poprvé užil v roce 1958. Jinak ale zanechaly v této oblasti překvapivě silnou stopu práce českých autorů: v Dějinách biologických teorií novověku zkoumá biolog a filozof Emanuel Rádl Darwinova a Wallaceova východiska evoluční teorie přírodního výběru a v současnosti se tomuto tématu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].