2008-1798-mobr-56-tabulkan.jpg
2008–1798-mobr-56-tabulkan.jpg • Autor: Respekt

2008-1798-vobr-56Tabulka.jpg
Autor fotografie: Archiv • Autor: Respekt

Po více než deseti letech příprav, za cenu deseti miliard dolarů a spousty nervů se měly 8. srpna vřítit do Velkého hadronového urychlovače (Large Hadron Collider) první protony. Půjde zatím o zkušební provoz, ale už za dva měsíce se s kolizemi částic začne doopravdy. V tu chvíli LHC, jak je obrovské zařízení nedaleko Ženevy v branži familiárně nazýváno, udělá největší krok do neznámých končin částicové fyziky za poslední čtvrtstoletí. Fyzikové sice měli celou tu dobu plné ruce práce s okrajovými projekty, ale pravda je taková, že poslední skutečně zásadní subatomární částice, bosony W a Z, byly objeveny v roce 1983.

Další objevenou částicí, pokud nejsou všechny teorie pomýlené, bude Higgsův boson, teoretický konstrukt, který má udělovat hmotnost ostatním částicím, jež tvoří hmotu. Mělo by k tomu dojít docela rychle. Teprve v případě neúspěchu si začnou lidé lámat hlavu.

Ale ani fyzikové nevynaloží deset miliard na pátrání po jedné jediné částici. Doufají totiž v to, že LHC je přenese daleko za hranice vesmíru popsaného rovnicemi, které předpověděly bosony W a Z a předpovídají i ten Higgsův, a otevře se jim skutečná terra incognita. Podobně jako příšerky nakreslené na okrajích středověkých map vycházejí podoby obyvatel této země dílem z pozorování a dílem z dohadů. Existenci některých z nich vědci předpovídají s jistotou a jejich podoba se pravděpodobně do velké míry potvrdí. Jiné…

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte