Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Kanadská procházka v dešti

Maher Arar žije ve dvou světech. V tom prvním, kanadském, je nechtěným hrdinou, jehož fotografie zaplňují první strany deníků, jemuž drží palce celá Kanada a který se s 10 miliony kanadských dolarů v kapse pokouší začít nový život.

2007-286-mobr-10A.gif
2007–286-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2007-286-vobr-10A.jpg
Fotografie: Maher Arar… – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Maher Arar žije ve dvou světech. V tom prvním, kanadském, je nechtěným hrdinou, jehož fotografie zaplňují první strany deníků, jemuž drží palce celá Kanada a který se s 10 miliony kanadských dolarů v kapse pokouší začít nový život. V tom druhém, americkém, je podezřelým teroristou, mužem zařazeným na seznam nežádoucích osob a předmětem sporu mezi demokratickými senátory a vládou prezidenta Bushe.

Maher Arar se v nervózním roce 2002 omylem ocitl na více než rok v soukolí nestandardních opatření boje proti terorismu. Se svou zkušeností se šestatřicetiletý kanadský počítačový inženýr syrského původu trpící posttraumatickým syndromem vyrovnává dodnes.

Stačilo stisknout enter

Příběh muže, jehož rodina našla v Kanadě azyl, když mu bylo 17 let, začal nedlouho po prvním výročí teroristických útoků na New York a Washington. V Kanadě tehdy naplno probíhalo vyšetřování jistého Abdulla Ahmadiho, podezřelého ze spojení s al-Káidou. V rámci prověřování prakticky kohokoliv, kdo s podezíraným – a později všech podezření zproštěným – Abdullem Ahmadim přišel do styku, se do zorného pole policie dostal i náš počítačový inženýr.

Ten se s Ahmadim kdysi sešel v ottawské kavárně Mango a poté byl spatřen, jak se s ním prochází asi dvacet minut v dešti. Podle výsledků dnešního oficiálního šetření celého případu nařízeného kanadskou vládou nebyl ani tehdy sám Maher Arar z ničeho…

20077-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20077-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte