Vzestup EU občany světa příliš nevzrušuje.Zdá se, že i významné politické dohody přicházejí v Evropské unii na svět vždy jako novorozeňata v časných ranních hodinách a po dlouhých porodních bolestech. Nejnovější smlouva EU, která byla před dvěma týdny konečně schválena na summitu v Lisabonu (po pouhých šesti letech přetahování), nebyla výjimkou. Když hostitel summitu, portugalský premiér José Socrates, kolem druhé hodiny ranní oznamoval, že vlády všech sedmadvaceti členských zemí daly novému textu své požehnání, zračila se v jeho tváři hrdost i vyčerpání. Převládající emocí v zasedacím sále pak byla úleva s nádechem melancholie.

Vedoucí představitelé EU kdysi snili o velmi odlišném uvedení své nové smlouvy. Lisabonský text je pouhým zbytkem projektu, jehož cílem bylo dát Unii vlastní ústavu, překypující všeobecnými deklaracemi a symboly. To bylo samozřejmě ještě předtím, než voliči ve Francii a Nizozemsku ústavu v referendu odmítli.

V zoufalé snaze vyhnout se dalším referendům se vedoucí představitelé EU uchýlili ke starým osvědčeným postupům: vměstnali inovace z ústavy do smlouvy, která se nedá číst a je navržena tak, aby ji co nejrychleji schválily národní parlamenty. Nyní mají, co chtěli: novou smlouvu. Jejich zasmušilost je však přirozená. Sny o povznášejícím, převratném zrození, které by se dalo přirovnat k porodu do vody při svíčkách a za zpěvu velryb, skončily jako právní obdoba ošklivého porodu…

200744-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200744-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte