2007-1947-mobr-svehla.gif
2007–1947-mobr-svehla.gif • Autor: Respekt

2007-1947-vobr-svehla.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Američané přecházejí na červenou, nosí bílé ponožky, které se neperou, ale vyhazují, v barech koukají na několik fotbalů najednou, jsou mistři zdvořilostních frází, pijí litry mizerného kafe, rádi vyvěšují národní vlajku. A vlastnit auto tu pravděpodobně patří k ústavou zaručeným právům, byť všichni jezdí kvůli omezené rychlosti tak pomalu, že by z toho každý druhý Čech zešílel. Američan je i můj průvodce. Kdysi utekl z Polska před komunisty, teď žije na břehu Michiganského jezera a sem do Washingtonu létá za prací. Nadšeně sleduje americký fotbal, byť, jak říká, tomu divnému sportu rok přicházel na chuť.

Kromě zmíněných věcí mě ve Washingtonu vítá i hodinová lekce amerického federalismu vedená postarším (tady se říká zkušeným) lektorem křestním jménem Hugh. Během hodinového výkladu není až takový problém uvěřit, že zdejší politický systém dává smysl a taky že neexistuje jedna Amerika, jak si my Evropané myslíme. Každý stát tady má své zákony a taky své daně, protože přísun peněz nezávislý na federální vládě je tady základem demokracie. Dobře se to poslouchá, hůř platí, když mi pak všude v krámě připočítávají nějakých deset procent k ceně.

Další věc, která Američany spojuje, je obava o svobodu slova. Kvůli tomu jsem tady. Dylan a Bea jsou bývalí novináři, teď ale vedou organizaci, která má kanceláře v jednom z mnoha dvanáctipatrových (vyšší nedovoluje místní zákon) domů v centru.…

200741-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200741-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte