Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Za všechno může etanol

Jsou si sympatičtí, plesala na jaře brazilská média. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva se právě vrátil z letního sídla George Bushe, legendárního Camp Davidu.

2007-1733-mobr-31AR372007.gif
2007–1733-mobr-31AR372007.gif • Autor: Respekt

2007-1733-vobr-31AR372007.jpg
Fotografie: Mám teď mocné kamarády. (Zemědělec na brazilské plantáži cukrové třtiny) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Jsou si sympatičtí, plesala na jaře brazilská média. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva se právě vrátil z letního sídla George Bushe, legendárního Camp Davidu. Po šestnácti letech je to první latinsko-americký prezident, který tady s Georgem Bushem opékal steaky a probíral nad nimi obchodní záležitosti. V létě si pak Lula da Silva v Lisabonu na setkání s představiteli Evropské unie vyslechl, že jeho země je Evropou považována za „globální mocnost“. Doma ho pak čekaly ovace. A za všechno může etanol.

Doma mám taky flexy

Když se budete chtít dostat z brazilského São Paula do 150 km vzdáleného zemědělského městečka Piracicaba, cestu vám budou zpestřovat jen nekonečná pole s cukrovou třtinou. Na bývalých kávových plantážích kolem Piracicaby se dnes vyprodukuje 80 % brazilské odpovědi na ropnou závislost, z níž na latinskoamerickém kontinentu těží především „ropný baron“ Hugo Chávez.

Chávez se díky svým ropným zásobám, které mu podle expertů vystačí na 200 let, s gustem míchá do záležitostí jiných latinskoamerických zemí. Neváhá Brazilce nazvat „lokaji“ Spojených států, když se pokouší oživit s Američany obchodní vztahy, a nešetří výhrůžkami, pokud se třeba brazilští senátoři zastanou jediné kritické televize, které Hugo Chávez neprodloužil licenci.

Brazilci se, i když…

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte