Yekta Uzunoglu je v plném rozsahu žaloby nevinen, rozhodl minulý týden odvolací soud. Kurdský lékař má po třinácti letech naději na klidné spaní. Poprvé od září 1994, kdy byl zatčen, obviněn z plánování vražd, vydírání a podvodů. Jako satisfakci bude žádat finanční odškodnění, jehož podstatnou část chce věnovat na dobročinné účely.

Skupina osobností, která jej během procesu léta podporovala, pochopila, že věc osvobozujícím rozsudkem nekončí, a vyzvala předsedu sněmovny Miloslava Vlčka, aby ustanovil parlamentní vyšetřovací komisi, která by prověřila úlohu policie a justice v očividně zmanipulovaném případu. I když nějaká komise vznikne, ničeho se zřejmě nedopátrá. Sice existuje soudní spis, ale operativní dokumenty, na jejichž základě se stíhání kurdského lékaře rozjelo a které by mohly usvědčit zlotřilé policisty, byly skartovány v roce 2004. To ukládá zákon. Případná komise se nemůže spoléhat ani na pomoc policie. I kdyby strůjci Uzunogluova obvinění spáchali nějaký trestný čin, ten byl promlčen v roce 2004. Takový je zákon a policisty už nikdo nemůže vyšetřovat.

Víme ale, kdo stál na počátku celé operace. Detektivové z pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem. Mimochodem, odbor byl v roce 2004 rozpuštěn, protože se prokázalo, že policisté místo toho, aby proti zločincům bojovali, s nimi spolupracovali – včetně známého Berdychova gangu. Už jsme si řekli, že za případ Uzunoglu nemohou nést zákonné následky. Nicméně jejich kolegy a nadřízenými…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte