Přeshraniční spolupráce za evropské peníze nabírá obrátky, Bruselu se to ale nezdá a chystá přísnější metr.

Bez Němců by tam byla pouhá skála. I když zajímavá: jako píšťaly obrovských varhan čedičové sloupy ční až do výše dvanácti metrů. Tento útvar zvaný Panská skála u severočeského Kamenického Šenova bezpochyby patří k nejvýraznějším přírodním památkám v Česku. Přesto se návštěvníkům až donedávna neukazovala zrovna v nejvlídnějším světle: málo parkovacích míst, žádný informační stánek. Radnici to vadilo, jenže kde vzít ve čtyřtisícovém městečku dost peněz na investice? Naštěstí je tu Evropská unie. Spolu se saským partnerským městem Oybin se radnice ucházela o prostředky, kterými EU podporuje přeshraniční spolupráci. A povedlo se: město zaplatilo jen čtyři a půl milionu, zbytek do celkových osmnácti dodal Brusel.

Stejně jako Kamenický Šenov profitovaly za poslední roky z česko-německé přeshraniční kooperace stovky obcí, spolků a iniciativ, jenom za projekty se Saskem bylo od roku 2000 do konce roku 2006 uvolněno téměř 300 milionů eur. Člověk by tedy čekal, že se to na obou stranách hranice jen hemží projekty česko-německého sbližování. Realita je ale poněkud přízemnější: za tyto peníze se zhusta dláždily ulice, pokládala se kanalizace, stavěly turistické stezky a další atrakce. Třeba v saském Marienbergu se z peněz na česko-německé sbližování renovovala kanalizace, v Ostrově na Karlovarsku se pokládal nový asfalt, výletní restaurace…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte