Amerika sleduje kauzu odvolaných žalobců. Jedná prezident podle dobrých mravů, nebo ne? V jádru jde však o mocenský zápas před volbami 2008 a na pozadí Iráku.

Ve Washingtonu přituhuje. Napoví to i letmý pohled v situaci, kdy do prezidentských voleb zbývá ještě rok a půl a sám George W. Bush opustí Bílý dům až v lednu 2009.

Demokraté, kteří mají od listopadu v obou komorách Kongresu většinu, vedou proti republikánskému prezidentovi nesmiřitelné tažení s cílem politicky jej ochromit. Bush sice už nemůže potřetí kandidovat, kalkul levice ale směřuje k tomu, aby se republikánům nepodařilo zvolit nástupce ze svých řad. K aktuálním kauzám směřujícím ke zdecimování Bushe a republikánů patří otázka federálních návladních.

Nad Gonzalesem se chmuří

Taktikou demokratů je znemožnit Bushovi pozitivní obrat ve válce v Iráku. Je to machiavelistická manipulace a žádný kongresman by se k ní otevřeně nepřiznal, ale obstrukce, které teď levice v Kongresu praktikuje, hovoří jasně. Především chce ztížit prezidentovi financování protiguerillového postupu v Bagdádu pod velením generála Davida Petraeuse.

Dalším pilířem demokratické taktiky je delegitimizovat prezidenta prostřednictvím kongresových vyšetřování, zaměstnat ho a demoralizovat řídnoucí řady jeho stoupenců tak, aby neměl čas soustavně se Iráku věnovat. Demokraté správně odhadli, že v Iráku se rozhodne nejen o prezidentově historickém odkazu, ale do značné míry také o…

200716-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200716-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte