Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Ropné překvapení

Benzinová lobby bude pořád silná a vliv těch ropných gigantů, které včas zajistí svoje zájmy v Kanadě a Jižní Americe, ještě zesílí.

2007-519-mobr-08A.gif
2007–519-mobr-08A.gif • Autor: Respekt

2007-519-vobr-08A.jpg
Fotografie: Opatrně, pod námi jsou dehtové písky. (Kanadská Athabasca) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Dva chlapíci koupí v bazaru vrak, uřežou mu střechu a pak jezdí celé týdny letní krajinou, kde potkají krásnou holku, která jim málem zlomí srdce… Filmoví fanoušci hned poznali Jízdu Jana Svěráka. V těch, kdo se o film zajímají méně, tento popis vyvolá možná jiný, prozaický typ nostalgie a stesku po době, kdy náklady na benzin na několikatýdenní jízdu po republice byly pořád menší než cena té nejlevnější ojetiny. Zatímco divák při pohledu na Pastrňáka, Špalka a Geislerovou dnes lituje pouze konce vlastního mládí, ekonom náchylný k nevyléčitelnému pesimismu vidí ještě něco navíc: konec starých dobrých časů levné ropy.

Fyzikální problém

Levná ropa je už přes sto let zdrojem obrovského pohodlí. Umožňuje nám jet autem k moři, aniž by to udělalo velkou díru do rodinného rozpočtu, nebo letět do Austrálie a zpátky za méně než jeden průměrný měsíční plat. Kromě toho se přibližně 4 % z vytěžené ropy ročně spotřebují na výrobu elektřiny. Ropa se používá ve velké míře taky při výrobě herbicidů a umělých hnojiv, což činí na tomto přírodním zdroji více méně závislé i moderní zemědělství. A nakonec je ropa základem obrovské plastové industrie, bez níž bychom nedisponovali produkty, jako jsou klimatizace, CD, kontaktní čočky, různé druhy elektroniky a lepidla, moderní potrubí, samozřejmě počítače atd.

Nikdo by si nad tím nelámal hlavu, kdyby se nepsal rok 2007 a cena ropy na světových…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte