Stockholm hostil konferenci o severním Kavkazu za účasti politologů, novinářů i právníků. Vyšetřovatel Vach Ibragimov referuje: „Většina místních lidí se bojí čečenských jednotek více než ruských vládních vojsk.“ Posluchači reagují zpytavě i souhlasně. Ibragimov vysvětluje rozdíl mezi aktivitami Rusů a „našich vlastních“. Příslušníci promoskevských jednotek, byť Čečeni, se nechovají ke svým krajanům na základě své etnicity. Mají vlastní nepřátele – jsou jimi konkrétní lidé, s nimiž mají otevřené osobní účty.

Krevní msta

Motivace většiny stoupenců Ramzana Kadyrova, Sulima Jamadajeva, Saida-Magomeda Kakijeva a dalších, kteří bojovali po boku ruské armády, rozhodně není politická. Pro ně je to pohodlná možnost, jak řešit své osobní problémy s pomocí státu a ještě na tom vydělat. V minulosti se příslušníci těchto jednotek aktivně podíleli na únosech, vraždách, mučení. Jejich brutalita je srovnatelná s tzv. eskadrami smrti, jež se rekrutují z ruských speciálních jednotek. Většinou nechávají na pokoji ty, s nimiž nemají nevyrovnané účty a kteří ruské vrchnosti nedělají potíže. V médiích – jejichž obsah určuje vrchnost – jsou prezentováni jako bývalí bojovníci, kteří se, „uznavše nesmyslnost vytrvalého odporu“, přidali k Rusům. Toto tvrzení je však daleko od pravdy.

Důležitou součástí ruské politiky v oblasti je krevní msta, v čečenské společnosti stále pevně zakořeněná. Zabít člověka – to…

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte