Pro jedny projev mccarthismu, pro druhé osvobozující očista. Tak se dělí názory na chystané lustrace novinářů.

Ten příběh je příznačný už proto, že obchází hlavního padoucha. Protagonisty jsou publicista Bronislaw Wildstein a jeho přítel z disentu Leszek Maleszka, bývalý novinář listu Gazeta Wyborcza. Oba byli v 70. letech kamarády Stanislawa Pyjase – studenta zavražděného komunistickou tajnou policií. Oba se po roce 1989 stali významnými komentátory politického života v zemi. Pro Wildsteina se osobní zkušenosti staly motivem pro dlouhodobý boj za zveřejnění seznamů tajných spolupracovníků státní bezpečnosti, který vyvrcholil loni publikací několika tisíc jmen z archivu Institutu národní paměti. Naopak Maleszka patřil – jako komentátor vlivné Gazety Wyborcze – k nejzásadnějším odpůrcům lustrace. Dohru měl tento příběh v roce 2001. Na základě svých svazků, které obdržel jako osoba „poškozená komunistickým režimem“, Wildstein určil, že donašečem v Pyjasově skupině krakovských studentů-disidentů byl právě Maleszka. Maleszka se pak stáhl do ústraní, naopak Wildstein byl nedávno jmenován ředitelem veřejnoprávní televize. Jeho vzestup je důkazem zásadní změny politického klimatu v zemi po vítězství pravice: zatímco předtím měli v otázkách lustrace navrch její protivníci z liberálních kruhů kolem Gazety Wyborcze, nyní převažují lidé, pro něž patří otevření archivů k ústředním bodům „nápravy státu“.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte