Svár o český film upoutal pozornost publika jen na okamžik. V předvolebním boji se hrály daleko vyšší karty, takže ironické připomínky leninského hesla o „nejdůležitějším umění“ zapadly stejně rychle jako racionální podněty těch, kteří kinematografickému oboru rozumějí. Přesto je důležité debatu udržet při životě.

Filmovnictví je pojem trochu zavánějící naftalínem, ale docela pěkně vystihuje celý souhrn činností od průmyslu po tvorbu. Od časů, kdy se tento obor začal profesionalizovat, bylo jasné, že je v něm značný ekonomický potenciál, a že tedy bude třeba podřídit jej nějakému existujícímu rezortu, nějakému ministerstvu. Domácímu filmovému trhu neprospěje ochrana proti konkurenci zvenčí, ale podpora domácí tvorby. Nejde o to, aby se filmovnictví znovu znárodňovalo, nýbrž o to, aby se udržela kontinuita a kulturní identita filmové tvorby. Proč? Protože to jsou hodnoty kulturního okruhu, v němž žijeme.

V České republice existuje Národní filmový archiv, který se zodpovědně a racionálně stará o filmovou část národního kulturního dědictví. Česká kinematografie však postrádá národní instituci, jež by zajišťovala a zastřešovala filmové aktivity českých tvůrců a měla na starosti také příspěvek státu na tvorbu a výrobu filmů, jak je tomu třeba v Itálii, Francii, Dánsku nebo v Maďarsku a mnoha jiných evropských zemích. Kultura není zbytná, stát se o ni má starat, má s její pomocí kultivovat sám sebe a svým občanům vytvářet rovné a otevřené…

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte