Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mohamed má hip hop rád

Jsem Francouz, jsem muslim a takových jsou tu miliony. Žijeme tady a nechystáme se odejít. Tak si na nás začněte zvykat,“ končí svůj sebevědomý monolog v časopise Time dvaadvacetiletý rapper Médine.

mobrazek_528.gif
mobrazek_528.gif • Autor: Respekt

vobrazek_528.jpeg
Fotografie: IAM z Marseille: podněcují bouře na předměstích, nebo před nimi jen varují? Foto IAM • Autor: Respekt

Jsem Francouz, jsem muslim a takových jsou tu miliony. Žijeme tady a nechystáme se odejít. Tak si na nás začněte zvykat,“ končí svůj sebevědomý monolog v časopise Time dvaadvacetiletý rapper Médine. Známý magazín ho oslovil, aby komentoval loňské listopadové bouře ve Francii. „Dnes se spousta mladých lidí obrací při hledání své identity k náboženství. Už ne barva kůže, ale i víra je to, co nás vyčleňuje ze společnosti. Muslim – to je kódové označení pro vetřelce, který sem nepatří,“ popisuje hudebník situaci svých vrstevníků z evropských předměstí. Jeho generace, která nedávno tak vyděsila starousedlíky, našla nový způsob, jak vyjádřit své pocity. Médine je jedním z mnoha naštvaných mladých muslimů z Evropy, kterým učaroval hip hop. A ve vzduchu visí otázka, k čemu ho vlastně hodlají využít.

Pozor na džihád rap

Rapové skladby natočené muslimy z Paříže, Londýna nebo Berlína oživují původní myšlenku hip hopu, která spočívala v angažovanosti. Zatímco za oceánem dnes dominuje komerční podoba žánru, mladíci z evropských předměstí berou hip hop jako tlampač názorů své subkultury. Nemuslimská Evropa si pohříchu zatím všímá hlavně těch nejradikálnější textů, což může vzbudit dojem, že svatá válka je za dveřmi.

Před dvěma lety vyděsila Británii zpráva o videu Dirty Kuffar, ve kterém rappeři Sheikh Terra a The Soul Salah Crew nabádají ke svržení režimů &„…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte