Trest pro fotbalového funkcionáře Ivana Horníka – za korupci – je zajímavý. Sedmiměsíční podmínka s pětiletým odkladem, skoro milionová pokuta či místo ní dalších pět měsíců kriminálu a zákaz činnosti na deset let. Je to moderní přístup, proč hned někoho hnát za mříže. Pokud se tam nebude chtít Horníkovi, zaplatí slušnou sumu a pět let si dá zatraceně pozor, aby nepřestupoval hranice zákona. A deset let bude mimo milovaný fotbal. Podobné tresty za korupci dostalo před ním devět rozhodčích. To signalizuje blýskání na lepší a nekorupční časy. Chtělo by se říci – nejen ve fotbale. Ale trest nad Horníkem vyvolal i reakce svědčící o tom, že si přinejmenším část české společnosti nebezpečí a chorobnost korupce zatím příliš neuvědomuje.

„Ty vole, je to přísný,“ podivil se v novinách Petr Čtvrtníček, který z tématu fotbalového úplatkářství udělal úspěšnou divadelní hru. „Kolik by pak měl dostat třeba Kadlec?“ dodal. Měl na mysli někdejšího šéfa Národního bezpečnostního úřadu a bohatého státního podniku Čepro, který je podezřelý z braní úplatků od lidí z podnikatelského polosvěta. Stejně jako Čtvrtníček se „přísnosti“ trestu pro Horníka podivuje v anketách řada fotbalových legend. Vždyť je to jen fotbal, tak proč hned tak vyvádět – zaznívá z jejich výroků. Ale tu logiku nelze přijmout. Populární kolektivní sporty představují vážnou věc, a nejen proto, že je stát ročně dotuje desítkami milionů. Jsou výrazem dané…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2824

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte