Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Reforma, kterou nikdo nechce

Německému kancléři obvykle nelze upřít schopnost vcítit se do nálad německé veřejnosti. Ukázkově to předvedl před posledními volbami svým odporem k válce v Iráku, který občas přeskakoval do až hysterického antiamerikanismu. Na podobnou kartu se pravděpodobně pokusil zahrát i nyní svým návrhem na reformu NATO, který za nachlazeného Schrödera přednesl v sobotu 12. února na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany Peter Struck. Kancléřovy návrhy, zveřejněné bez konzultace s aliančními partnery a navíc v době, kdy se USA složitě snaží překonat krizi v transatlantických vztazích, však příliš nadšení nevzbudily.

Nová doba – nové úkoly?

Bouři nevole vyvolaly jak u převážné části účastníků konference (mezi nimi 40 ministrů obrany), tak v tisku a dokonce i u velké části Schröderovi jinak příznivě nakloněných komentátorů elektronických médií. Rozruch vzbudilo hlavně tvrzení, že Severoatlantická obranná aliance již neplní svou funkci, není hlavním místem, kde by Evropa a Spojené státy diskutovaly a koordinovaly svoji strategii, a že bude třeba provést zásadní (blíže nespecifikované) reformy. Ještě větší nevoli vzbudily výroky ministra zahraničí Joschky Fischera. Jako budoucí úkoly NATO vidí globální ochranu životního prostředí, řešení migrace obyvatelstva a konfliktu mezi severem a jihem a prosazení celosvětového zákazu trestu smrti. Chyběly snad jen humánní chov zvířat a netradiční formy manželství.

V rámci americké snahy o smíření s…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte