Německému kancléři obvykle nelze upřít schopnost vcítit se do nálad německé veřejnosti. Ukázkově to předvedl před posledními volbami svým odporem k válce v Iráku, který občas přeskakoval do až hysterického antiamerikanismu. Na podobnou kartu se pravděpodobně pokusil zahrát i nyní svým návrhem na reformu NATO, který za nachlazeného Schrödera přednesl v sobotu 12. února na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany Peter Struck. Kancléřovy návrhy, zveřejněné bez konzultace s aliančními partnery a navíc v době, kdy se USA složitě snaží překonat krizi v transatlantických vztazích, však příliš nadšení nevzbudily.

Nová doba – nové úkoly?

Bouři nevole vyvolaly jak u převážné části účastníků konference (mezi nimi 40 ministrů obrany), tak v tisku a dokonce i u velké části Schröderovi jinak příznivě nakloněných komentátorů elektronických médií. Rozruch vzbudilo hlavně tvrzení, že Severoatlantická obranná aliance již neplní svou funkci, není hlavním místem, kde by Evropa a Spojené státy diskutovaly a koordinovaly svoji strategii, a že bude třeba provést zásadní (blíže nespecifikované) reformy. Ještě větší nevoli vzbudily výroky ministra zahraničí Joschky Fischera. Jako budoucí úkoly NATO vidí globální ochranu životního prostředí, řešení migrace obyvatelstva a konfliktu mezi severem a jihem a prosazení celosvětového zákazu trestu smrti. Chyběly snad jen humánní chov zvířat a netradiční formy manželství.

V rámci americké snahy o smíření s…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte