Česká ekonomika zažívá zlaté časy: hrubý domácí produkt roste nevídaným tempem pěti procent ročně a státní rozpočet je v mnohamiliardovém přebytku. Podle ekonomů je to ideální pozice na to, aby vláda začala šetřit. Pohled na právě schvalovaný rozpočet je ale tristní. Zadlužování státu na úkor budoucích generací pokračuje nerušeným tempem a o snižování zadlužení či nutných reformách si můžeme nechat zdát.

Ztracená šance

Nejprve pár čísel. Zatímco loni koncem října byl tuzemský rozpočet v šedesátimiliardovém schodku, letos je v přebytku 15 miliard korun, což je nejlepší výsledek za čtrnáctiletou existenci Česka. Hlavním důvodem je nečekaný výběr daní, způsobený hospodářským růstem. Za ten může především vstup do Unie, nízká inflace, příliv zahraničních investic a také boom některých odvětví jako ocelářství. Prosperující ekonomika vybízí k jedinému: začít šetřit a dělat reformy především penzí a sociálních výdajů a splácet dluhy, které každoročně narůstají. „Jenže vláda místo toho ještě zvyšuje utrácení,“ říká ekonom ING a bývalý ministr financí Jiří Rusnok.

Na to upozornil minulý týden i Mezinárodní měnový fond. „Rozpočet na roky 2006–2008 představuje promeškanou příležitost ke konsolidaci státních financí. Vzhledem k vysychání privatizačních příjmů a stárnutí populace se zmenšuje prostor pro jakoukoli trvalou daňovou reformu a snížení daňového zatížení,“ uvádí jeho zpráva.

Ministr financí Bohuslav Sobotka…

v48.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte