Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Angela šla do světa

Středa. Ráno po parlamentním schválení nové vlády začíná první pracovní den první německé kancléřky v historii. „Cestu ze svého berlínského bytu na Muzejním ostrově do úřadovny kancléře může bez problémů urazit pěšky,“ píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, „nicméně dnes si bere letadlo.“ Merkelová totiž zahájila svou premiérskou dráhu politikou nikoli domácí, ale evropskou. Jak velí tradice, svou první cestu namířila do Francie, a jak velí zájem Německa a Evropy, pokračovala v ní směr Brusel (EU, ale i NATO) a Londýn (současná předsedající země EU a její lídr Tony Blair). Z této cesty nelze dělat předčasné závěry, ale leccos naznačila.

Fotografie: Dohodu o rozpočtu přivítáme, ale i Německo má vlastní zájmy. (Merkelová u předsedajícího EU, Londýn, 24. listopad.) Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Dohodu o rozpočtu přivítáme, ale i Německo má vlastní zájmy. (Merkelová u předsedajícího EU, Londýn, 24. listopad.) Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Jacques Chirac políbil ruku první německé kancléřce při její první zahraniční cestě, Tony Blair nikoli. Ona sama chce uhladit třenice s USA.

Středa. Ráno po parlamentním schválení nové vlády začíná první pracovní den první německé kancléřky v historii. „Cestu ze svého berlínského bytu na Muzejním ostrově do úřadovny kancléře může bez problémů urazit pěšky,“ píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, „nicméně dnes si bere letadlo.“ Merkelová totiž zahájila svou premiérskou dráhu politikou nikoli domácí, ale evropskou. Jak velí tradice, svou první cestu namířila do Francie, a jak velí zájem Německa a Evropy, pokračovala v ní směr Brusel (EU, ale i NATO) a Londýn (současná předsedající země EU a její lídr Tony Blair). Z této cesty nelze dělat předčasné závěry, ale leccos naznačila.

Uhladit spory s USA

Jak bude vypadat zahraniční politika Německa za nové vlády? To byla zásadní otázka a určité novum. Jednak proto, že Německo už čtyřicet let nemělo velkou koalici. Ale i proto, že pravice i levice nyní mají v osobách svých šéfů – Angely Merkelové a Matthiase Platzecka– poprvé politiky z bývalé NDR. Co se týče Platzecka, tady je třeba počkat. Od Gerharda Schrödera se liší například tím, že není jasným stoupencem vstupu Turecka do EU. Jeho Braniborsko je například jedinou spolkovou zemí, kde školní osnovy předpisují učivo o turecké…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].