Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Vysušit město a zabavit zbraně

mobrazek_1528.gif
mobrazek_1528.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1528.jpeg
Fotografie: Všichni musí pryč – i ti, co přečkali hurikán bez problémů. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

New Orleans se postupně vyrovnává se zátopou. Centrum je téměř vyklizeno a počet obětí bude nižší než zprvu udávaných deset tisíc.

„Nejsme ti, kteří se potřebují odtud dostat. Jsme ti, kteří potřebují, aby se s nimi spolupracovalo.“ Takto cituje deník The New York Times Richarda Kaye a Emily Harrisovou. O deset dní dříve voda sahala až k jejich domu v New Orleansu. Po šesti dnech začala klesat. Ale teprve minulý čtvrtek úřady vyzvaly tento pár k evakuaci. Kay a Harrisová nechápou proč. Jejich pozemek neutrpěl škody. Oni sami jsou zdraví a mají zásoby jídla a pitné vody téměř na rok. Mají psa, který je ochrání, auto s plnou nádrží pro případ rychlého vynuceného odjezdu a kánoi, s jejíž pomocí prý o týden dříve zachránili na sto lidí. Jenže úřady s oporou armádních posil trvají na svém.

Na první pohled to může připomínat Prahu před třemi lety, ale rozdíl je jasný. V Praze voda opadla relativně velmi rychle, zatímco v největším městě Louisiany se pod úrovní Mississippi i jezera Pontchartrain vytvořila zaplavená plocha, jejíž odčerpávání pokračuje velmi pomalu. Minulé úterý byly v této víceméně splaškové vodě identifikovány bakterie, které v těle člověka způsobují průjmy, poškození ledvin, ba i smrt. To je také motivace úřadů pro vyklizení města, jež postihne i ty, kteří záplavu přečkali v relativním klidu. New Orleans se musí vyčistit, což potrvá nejspíše do konce podzimu,…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte