Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Vincentova cesta do dějin

Těla se našla hned dvě. Steven Vincent (49), americký novinář na volné noze, se po týdny pohyboval po jihoirácké Basře v doprovodu své irácké tlumočnice Noury Tuaizové (31). 2. srpna po půlnoci je tajemní muži v policejních uniformách odvlekli z ulice do bílého automobilu, s nímž vzápětí zmizeli do tmy. Podle vystrašených svědků se následujících pět hodin z opuštěného skladiště opuštěné čtvrti ozýval křik únosců i obětí. Noura Tuaizová dnes leží s pěti střelnými ranami v nemocnici v Kuvajtu a hlídá ji ochranka. Steven Vincent je mrtev.

mobrazek_1371.gif
mobrazek_1371.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1371.jpeg
Fotografie: Steven Vincent: „Jak se ti fousatí maniaci opovažují ohrozit to, čeho si vážíme? • Autor: Respekt

Těla se našla hned dvě. Steven Vincent (49), americký novinář na volné noze, se po týdny pohyboval po jihoirácké Basře v doprovodu své irácké tlumočnice Noury Tuaizové (31). 2. srpna po půlnoci je tajemní muži v policejních uniformách odvlekli z ulice do bílého automobilu, s nímž vzápětí zmizeli do tmy. Podle vystrašených svědků se následujících pět hodin z opuštěného skladiště opuštěné čtvrti ozýval křik únosců i obětí. Noura Tuaizová dnes leží s pěti střelnými ranami v nemocnici v Kuvajtu a hlídá ji ochranka. Steven Vincent je mrtev.

Kerouac na střeše

Když si čtyřicátník Vincent 11. září 2001 pouštěl televizi, netušil, že mu začíná nový život. Za chvíli už ale bral schody po dvou, aby na vlastní oči spatřil dnes již legendární obraz zkázy. Ze střechy svého domu spatřil nejen náraz druhého letadla do věží The World Trade Center, ale zřetelně rozpoznal i zoufalé postavy vrhající se z oken horních pater mrakodrapů.

Šokovaný Vincent v té chvíli už ve městě žil přes dvacet let: přijel sem stopem z Kalifornie coby čerstvý absolvent anglistiky na univerzitě v Berkeley. „Slyšel jsem vábení velkoměsta, mým snem bylo stát se novým Jackem Kerouacem,“ popsal loni mladické rozhodnutí ve vlastním životopise určeném nakladateli své jediné knihy – reportáže z válečného Iráku In the Red Zone.

Newyorskou kariéru zahajuje v manhattanském squatu. Protlouká se různě:…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte