Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Politika Wendersovi nesvědčí

mobrazek_1382.gif
mobrazek_1382.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1382.jpeg
Fotografie: Wim Wenders věří na zázraky. Nějaký by mu teď přišel vhod. Foto Outnow / Image gallery • Autor: Respekt

Na každý film Wima Wenderse se čeká, přestože ty poslední přinesly zklamání. Wendersova pověst je lepší než většina jeho filmů, snad proto, že vzpomínka na Paříž Texas nebo na Nebe nad Berlínem se nedá vymazat. Snímek Země hojnosti, který tento čtvrtek přichází do českých kin, ale stojí za zmínku spíš proto, že Wim Wenders oslavil 14. srpna šedesáté narozeniny. Jeho pětačtyřicet filmů dohromady představuje moderní historii proplétání americké a evropské filmové kultury. Wenders je dnes zároveň hollywoodským filmařem a předsedou Evropské filmové akademie. V atmosféře iracionálních protiamerických nálad v evropské filmové branži má jeho postoj smířlivý i protestní smysl.

Třeba zase překvapí

Země hojnosti je výkřikem proti konzervativním politickým silám, proti zneužívání křesťanství pravicovými politiky, proti americkému komplexu nadřazenosti. Příběh je vyprávěn ze dvou perspektiv: vietnamský veterán Paul dokáže se svým válečným traumatem žít, jen pokud setrvá ve stavu bojového nasazení a nechá se ovládat touhou pobít všechny nepřátele USA. Momentálně je Paul na soukromé válečné stezce: pozoruje muslimské bezdomovce v okolí losangeleského útulku a pátrá po jejich teroristických aktivitách.

Paulova neteř Lana vyrostla s misionáři v Africe a útoky v září 2001 prožila v islámské zemi za radostného jásotu místního obyvatelstva. V šoku se vrací do Ameriky, vyhledá Paula a pomáhá…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte