Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Začínáme se tady moc roztahovat

Petra Procházková se narodila roku 1964 v Českém Brodě. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze, po r. 1989 pracovala jako zahraniční a válečná zpravodajka v Rusku, Čečensku, Afghánistánu aj. Dnes vede vlastní informační agenturu Epicentrum a pracuje jako dobrovolnice pro občanské sdružení Berkat. Žije střídavě v Praze, Kábulu a na dalších místech převážně ve střední Asii.

mobrazek_1001.gif
mobrazek_1001.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1001.jpeg
Fotografie: Petra Procházková. Foto ČTK • Autor: Respekt


Petra Procházková se narodila roku 1964 v Českém Brodě. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze, po r. 1989 pracovala jako zahraniční a válečná zpravodajka v Rusku, Čečensku, Afghánistánu aj. Dnes vede vlastní informační agenturu Epicentrum a pracuje jako dobrovolnice pro občanské sdružení Berkat. Žije střídavě v Praze, Kábulu a na dalších místech převážně ve střední Asii.Nedávno jste se v Kábulu chystala na velkou demonstraci. Jak skončila?

Demonstraci zrušili, protože se rozšířila zpráva, že tam vybuchne bomba. Mělo se demonstrovat proti Tálibánu, jehož představitelé se pomalu, ale jistě vracejí do politiky, ale taky proti nám, vypaseným bílým cizincům.

Proč proti cizincům?

Celé to začalo nešťastným článkem v Newsweeku o tom, jak američtí dozorci házejí Korán do záchodu. Ta zpráva ale jen probudila něco, co ve zdejších lidech už dávno dříme. Jejich zemi nikdy neokupovali cizinci, vždycky se ubránila. Jsou přecitlivělí na cizí uniformy. Strašně si hlídají, aby jim náhodou někdo neradil, nezasahoval do jejich způsobu života. No a teď mají půlku Kábulu obehnanou vysokými zdmi s ostnatými dráty, za kterými žijí ti tlustí bílí cizinci, koupou se tam ženy spolu s muži v bazénech, dívají se na přisprostlé filmy a u toho popíjejí alkohol. Lezeme jim na nervy, nemají nás rádi, protože přestáváme být návštěva, ke které se musejí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte