mobrazek_63.gif
mobrazek_63.gif • Autor: Respekt

vobrazek_63.jpeg
Fotografie: Před pár týdny se to zdálo neuvěřitelné, ale turisté se do Tater vrátili. Foto Ján Krošlák • Autor: Respekt

Podnikatelé ve Vysokých Tatrách jsou překvapeni, někteří analytici hovoří o zázraku. Stalo se to, čemu po listopadové větrné smršti věřil jen málokdo. Tatranské hotely a penziony se 27. prosince, navzdory nepříznivému počasí, dešti a mlze, začaly plnit česky, polsky, maďarsky a rusky hovořícími hosty. „Po smršti jsem se velmi obával, jak zareagují turisté, zda se během zlatého týdne mezi Vánoci a pravoslavným Novým rokem vrátí do Tater. Přiznám se, že po prvním dnu jsem si to nedokázal představit, ale stalo se,“ říká výkonný ředitel Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

Podtatranská městečka se od listopadu změnila k nepoznání. Před hotely a penziony už neleží vyvrácené stromy, ale narovnané hromady pořezaného dřeva, jako by si je místní chystali na zimu. Tragédii připomíná už jen množství kmenů s vytrhanými kořeny. Turisté obléhající recepce přinášejí do Tater život. Lyžařské vleky na Štrbském plese byly beznadějně plné stejně jako hotely. Cestovní ruch nezkrachoval, krevní oběh Tater – peníze – funguje.

Turisté nezklamali

Běžný člověk si pod zlatým týdnem může představit cokoli, většinou ale ani značná dávka fantazie nemusí vystihnout reálný obraz tohoto magického výrazu. Poskytnout ho však může několik čísel. Lyžařské školy, půjčovny a servisy lyžařské výstroje vydělají během zlatého týdne polovinu z tří- až čtyřměsíční zimní sezóny…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte