Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Zaklínadla postmoderního věku

Ti, kdo se rádi posmívají Microsoftu – a takových je kolem počítačů mnoho –, měli v posledních dnech další důvod k pobavení. Nicméně se zdá, že tentokrát je to trochu jako závěrečná scéna z Gogolova Revizora: smějeme se především sami sobě. Důsledky toho, co se stalo, nejsou nepříjemné jen pro největšího světového dodavatele softwaru, ale především pro uživatele. Svět počítačů se znovu předvedl jako zranitelný, křehký a přitom neprůhledný. Vzhledem k tomu, že moderní civilizace je na správném fungování počítačů stále závislejší, je to jednoznačně špatná zpráva. A zatím nikdo neví, jak moc vlastně špatná.

mobrazek_375.gif
mobrazek_375.gif • Autor: Respekt

vobrazek_375.jpeg
Fotografie: Tak a teď vytáhnu zdrojový kód Windows. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Ti, kdo se rádi posmívají Microsoftu – a takových je kolem počítačů mnoho –, měli v posledních dnech další důvod k pobavení. Nicméně se zdá, že tentokrát je to trochu jako závěrečná scéna z Gogolova Revizora: smějeme se především sami sobě. Důsledky toho, co se stalo, nejsou nepříjemné jen pro největšího světového dodavatele softwaru, ale především pro uživatele. Svět počítačů se znovu předvedl jako zranitelný, křehký a přitom neprůhledný. Vzhledem k tomu, že moderní civilizace je na správném fungování počítačů stále závislejší, je to jednoznačně špatná zpráva. A zatím nikdo neví, jak moc vlastně špatná.

Případ nalezeného kódu

Před několika dny se po internetu začala šířit sada souborů obsahujících, jak se brzy ukázalo, část zdrojového kódu operačního systému Microsoft Windows. Přesně řečeno, jde o nějakých třicet tisíc souborů se zdrojovými texty k Windows 2000 a téměř sto tisíc souborů ze systému Windows NT. Zdrojový kód je software v podobě čitelné pro člověka – sled programových instrukcí, jak je vymysleli a napsali programátoři. Počítač nedovede se zdrojovým kódem pracovat přímo, musí si jej napřed přeložit do vlastního kódu, kódu stroje. V této přeložené podobě se pak programy prodávají a instalují. Zatímco tedy strojový kód Windows a mnoha dalších programů máme všichni na svém počítači, zdrojový kód leží, aspoň teoreticky, v Microsoftu pod devatero…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte