Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Pro Hitlera kázat nebudeme

Jsou téměř zapomenutí, ale jejich životní příběhy vyprávějí o nebývalé odvaze a vzdoru vůči německému nacismu. O kom je řeč? Možná trochu překvapivě o německých katolických kněžích, kteří se narodili před válkou v Československu. Husitská teologická fakulta UK nedávno vydala překlad knihy Sudetoněmečtí katolíci jako oběti nacismu německého profesora církevních dějin Rudolfa Grulicha, která jasně ukazuje, že statečnost těchto duchovních zůstala neprávem nedoceněna.

Fotografie: Koncentrační tábor Dachau: konečná stanice mnoha německých kněží. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Koncentrační tábor Dachau: konečná stanice mnoha německých kněží. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Jsou téměř zapomenutí, ale jejich životní příběhy vyprávějí o nebývalé odvaze a vzdoru vůči německému nacismu. O kom je řeč? Možná trochu překvapivě o německých katolických kněžích, kteří se narodili před válkou v Československu. Husitská teologická fakulta UK nedávno vydala překlad knihy Sudetoněmečtí katolíci jako oběti nacismu německého profesora církevních dějin Rudolfa Grulicha, která jasně ukazuje, že statečnost těchto duchovních zůstala neprávem nedoceněna.

Ďábel a jeho metody

„Tvrdit, že všichni němečtí katolíci byli v českých zemích oddáni Hitlerovi, je stejně absurdní, jako kdybychom chtěli pokládat všechny katolíky a jejich kněze žijící v oficiálních církevních strukturách v době komunismu za nadšené obdivovatele a podporovatele tohoto zločinného režimu,“ píše v předmluvě církevní historik Jan B. Lášek. A Grulichova kniha to potvrzuje. Na dvaadevadesáti stranách ve zkratce – někdy až přílišné – popisuje tragické a v mnohém podobné osudy několika desítek duchovních.

Nemálo z nich před rokem 1938 snilo o odtržení od Československa, které se k nim obracelo zády, ale násilnou cestu odmítali. Mnichovem si pak rozhodně nepolepšili. Gestapo je začalo zatýkat, velmi častým důvodem bylo například to, že kněží celebrovali mše v češtině, pomáhali polským zajatcům nebo vyzývali veřejnost, aby se chovala humánně k Židům. Někdy jako záminka k perzekuci…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].