mobrazek_2097.gif
mobrazek_2097.gif • Autor: Respekt

vobrazek_2097.jpeg
Fotografie: Podle opozice zfalšovala vláda 3 miliony hlasů. Foto Ivo Dokoupil • Autor: Respekt

Kdo se kolem půlnoci 22. listopadu chystal ke spánku, mohl usínat s příjemným pocitem, že ho zítřek přivítá novou evropskou demokracií. S tím, jak sílilo zdání jasné převahy opozičního kandidáta Viktora Juščenka, odsouvaly předběžné volební průzkumy válku hesel a nadějí, jaká zuřila na Ukrajině již několikátý měsíc, stále více do minulosti.

Mrazivý budíček

Už ve dvě hodiny zrána středoevropského času zahájil Juščenko svou tiskovou konferenci slovy: „Beze vší pochybnosti jsme vyhráli volby.“ Vzápětí však seznámil novináře se svým hlubokým znepokojením nad okolnostmi, jež provázely rozhodující klání. Věci, které se začaly dít po uzavření volebních místností, označil za počátek státního převratu. Jako příklad uvedl záhadný vzrůst volební účasti v doněcké oblasti, která k 19. hodině činila ještě 74 %, aby během tří hodin po zakončení voleb vzrostla na závratných 96 %. „Nedivil bych se, kdyby se za další tři hodiny účast vyšplhala na 110 procent,“ dodal.

Pondělí připravilo mrazivý budíček všem, kdo dočasně zapomněli, jak se vládne v druhé největší zemi Evropy. Čísla zveřejněná Ústřední volební komisí po sečtení drtivé většiny odevzdaných hlasů, hovořila o vítězství současného premiéra Viktora Janukovyče se 49,42 % nad jeho prozápadním rivalem, který obdržel 46,7 % hlasů. Výsledky zcela obrátily naruby průzkumy nezávislých agentur z předešlého dne, které…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte