mobrazek_2112.gif
mobrazek_2112.gif • Autor: Respekt

vobrazek_2112.jpeg
Fotografie: Dětský člověk Cortázar. (Paříž, 1969.) Foto Mediabanka.cz / Time life pictures • Autor: Respekt

Francouzsko-argentinský spisovatel Julio Cortázar už nežije dvacet let, přesto se s ním letos můžeme setkat, a to hned dvakrát. Dvojice překladů jeho naprosto odlišných povídkových knih je jedinečnou příležitostí, jak poznat tohoto záhadného a hravého surrealistu.

Surreálně, nebo zasmušile

Prvním světem, který Cortázar (narozen 1914) začal díky své francouzské rodině diplomatů poznávat, byla Argentina, kde brouzdal širokými bulváry hlavního města a napsal své první knihy. V padesátých letech se však jeho milované Buenos Aires odívá do hávu perónismu, kdy za dobro argentinského lidu bojoval podivný spletenec komunismu a katolicismu, jehož nejvyšší bohyní byla Evita Perónová. Cortázar zklamán poměry v zemi odchází do Francie, aby tam psal a překládal dokumenty pro UNESCO. Latinskoamerická realita však v jeho tvorbě zůstává konstantou, o niž čtenář neustále klopýtá, ať jsou to jemné narážky na diktátorské praktiky, či přímo osudy Latinoameričanů v pařížském exilu. Cortázar však na rozdíl od Latinoameričanů stejné generace jako Gabriel García Márquez či Carlos Fuentes nečerpá z exoticismu, odlišných tradic a ságovitých vyprávěcích postupů. Jeho styl psaní je maximálně úsporný a snové náměty evokují surrealistické obrazy. V Česku vyšla velká část Cortázarovy tvorby, za zmínku stojí zejména nejlepší Cortázarův román Nebe, peklo, ráj. Filmoví fajnšmekři si také Cortázara vybaví díky…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte