Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Pokračovat v nastoleném kurzu

Jak bývá ve Spojených státech obvyklé, i letos – podobně jako po každých volbách – přichází do Washingtonu nová garnitura politiků, diplomatů a úředníků. Ačkoli změny na amerických ministerstvech nebývají v případě znovuzvolení prezidenta tak radikální, jako když se střídají obyvatelé Bílého domu, přesto šéfové americké administrativy do druhého volebního období většinou nastupují s podstatně obměněným týmem. Ronald Reagan vyměnil po svém znovuzvolení v roce 1984 polovinu svého kabinetu a Bill Clinton do své druhé vlády jmenoval hned devět nových členů.

Fotografie: Gonzales a Riceová (stojící zleva) 11. září 2001 ještě jako poradci – nyní už ministři. Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Gonzales a Riceová (stojící zleva) 11. září 2001 ještě jako poradci – nyní už ministři. Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt

Jak bývá ve Spojených státech obvyklé, i letos – podobně jako po každých volbách – přichází do Washingtonu nová garnitura politiků, diplomatů a úředníků. Ačkoli změny na amerických ministerstvech nebývají v případě znovuzvolení prezidenta tak radikální, jako když se střídají obyvatelé Bílého domu, přesto šéfové americké administrativy do druhého volebního období většinou nastupují s podstatně obměněným týmem. Ronald Reagan vyměnil po svém znovuzvolení v roce 1984 polovinu svého kabinetu a Bill Clinton do své druhé vlády jmenoval hned devět nových členů.

Domů do Pensylvánie?

Odchod z Bushova kabinetu zatím ohlásilo šest členů. Kromě celosvětově známých ministrů zahraničí a spravedlnosti Powella a Ashcrofta se jedná o černošského ministra školství Roda Paige, ministra energetiky Spencera Abrahama, ministryně zemědělství Ann Venemanové a ministra obchodu Dona Evanse. Ani toto číslo nemusí být ještě konečné. Nejvíce se spekuluje o odstoupení ministra pro vnitřní bezpečnost Toma Ridge, který by si prý rád užíval stáří v rodinném kruhu v domovské Pensylvánii.

Jako první rezignoval na svoji funkci ministr spravedlnosti. John Ashcroft bývá spojován s protiteroristickým zákonem, známým jako Patriot Act, který přijal americký Kongres jako reakci na útoky z 11. září. Zákon se věnoval otázkám vnitřní bezpečnosti, zejména dával vyšetřujícím orgánům větší pravomoci v boji…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].