Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Vždyť jsou to jen Romové

Skříně přiražené k oknům, aby do bytu nemohla vletět zápalná láhev. Večery strávené potmě, aby světlo „zbytečně neprovokovalo“ možné útočníky. A nekonečný strach, jestli už „zase nejdou“. Tak žijí manželé Žigovi poté, co okresní soudce v Jeseníku poslal před dvěma týdny na podmínku domů trojici mladíků, kteří přepadli nad ránem jejich byt, těhotné ženě rozbili dlažební kostkou hlavu tak, že oslepla na jedno oko, a jejímu muži střepem láhve rozřezali obličej i tělo. Vše proto, aby – jak říkají – „bránili čest bílé rasy“.

mobrazek_142.gif
mobrazek_142.gif • Autor: Respekt

vobrazek_142.jpeg
Fotografie: Lydie Žigová se synem v náruči: kdy už konečně skončí ten stále stejný sen. Foto Gunter Bartoš • Autor: Respekt

Skříně přiražené k oknům, aby do bytu nemohla vletět zápalná láhev. Večery strávené potmě, aby světlo „zbytečně neprovokovalo“ možné útočníky. A nekonečný strach, jestli už „zase nejdou“. Tak žijí manželé Žigovi poté, co okresní soudce v Jeseníku poslal před dvěma týdny na podmínku domů trojici mladíků, kteří přepadli nad ránem jejich byt, těhotné ženě rozbili dlažební kostkou hlavu tak, že oslepla na jedno oko, a jejímu muži střepem láhve rozřezali obličej i tělo. Vše proto, aby – jak říkají – „bránili čest bílé rasy“.

Prostě temperament

„Když se mi podaří usnout, zdá se mi dokola stále stejný sen: někdo tluče na dveře, když mu otevřu, vrhne se na mě a mlátí mě, než omdlím,“ říká tichým hlasem Lydie Žigová (21) ve svém jesenickém bytě a na ruce chová svého tříměsíčního syna Jana. Špatný sen, chtělo by se mávnout rukou. Pro paní Žigovou to ale neplatí: před půl rokem si totiž musela tento „sen“ s manželem Janem prožít v reálném čase. Do bytu jim ve čtyři ráno vtrhli tři místní opilí rasisté a rozpoutali krvavý teror.

Jak útok převrátil život Žigových, pochopí každý návštěvník jejich jednopokojového bytu. Obě dvě okna v místnosti zakrývají těžké skříně, které sem téměř nepustí denní světlo. „Bojíme se, aby nám sem jednou nehodili zápalnou láhev a aby tady náš maličký neuhořel,“ vysvětluje…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1601
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte