Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Učí nás tetička Wu

mobrazek_151.gif
mobrazek_151.gif • Autor: Respekt

vobrazek_151.jpeg
Fotografie: Počítače ani hudební nástroje nemají, takže co dělat jiného než mastit karty. Foto Mediabanka / Hulton archive • Autor: Respekt

Čínu charakterizují drastické rozdíly mezi chudobou venkova ve vnitrozemí a prosperitou velkoměst především na východním pobřeží. Je to výsledek hospodářských reforem iniciovaných Teng Siao-pchingem na počátku 80. let. Jedním z nepředvídaných vedlejších efektů je ovšem migrace do měst. Dekolektivizace půdy a modernizace připravila o práci v zemědělství přes 200 milionů lidí, z nichž mnozí nyní hledají nové či lépe placené příležitosti právě ve městech. Jenže dost často je nenacházejí a jejich dětem se tam ani nedostává vzdělání. Takže i města samotná nabízejí pohled na drastické rozdíly.

Jsou to špinavci

Čínská vláda původně podporovala jistou míru migrace v domnění, že tak získá pracovní sílu potřebnou ve městech a zároveň vyřeší vysokou nezaměstnanost na venkově. Situace se však vymyká Pekingu z rukou a z periferií se hrnou desítky milionů zoufalých lidí. Policejní zátahy na ilegální pracoviště, nekompromisní likvidace nelegálně vznikajících přistěhovaleckých čtvrtí, kontroly průkazů totožnosti a pracovního povolení nejsou schopny migraci zastavit.

Starousedlíci nemají z nových sousedů radost. Jsou špinaví, hrubí, negramotní, kriminálníci – tento názor na takzvanou plovoucí populaci je ve velkoměstech rozšířený a vychází částečně ze skutečnosti. Podle pekingské policejní statistiky bylo v roce 2002 přes 70 % trestných činů ve městě spácháno přistěhovalci. I…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte