Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Poslední šance pro Kypr

Pád Saddámova Iráku přinesl řadu vedlejších následků – ale jen jeden z nich se přímo týká Evropské unie, konkrétně jejího rozšíření. Po léta visela ve vzduchu otázka: Vstoupí do EU celý Kypr, nebo jen jeho oficiální, Řeky obývaná část? Už loni Evropa i OSN nad možným sjednocením Afroditina ostrova de facto zlomily hůl. Snad poslední naděje zableskla 7. ledna, kdy Ankaru navštívil syrský prezident Bašár Asad. Jeho jednání s tureckými činiteli proběhla za zavřenými dveřmi, ale kuloárové informace naznačují zajímavé možnosti. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prý Asadovi řekl, že je odhodlán přimět Raufa Denktaše, lídra kyperských Turků, aby přistoupil na plán šéfa OSN Kofiho Annana z listopadu 2002, který právě Denktaš loni v březnu odmítl – federální uspořádání ostrova s rotujícím úřadem prezidenta. A nejde jen o to, co Erdogan řekl. Důležitější je, co podle kuloárů Asadovi slíbil: až Kypr vstoupí do EU, Turecko stáhne ze severu ostrova své jednotky o síle 30 tisíc mužů. Rozhodla o tom už v prosinci turecká Rada národní bezpečnosti, která má tento pátek – na svém dalším zasedání – vyrukovat s „cestovním plánem“ pro Kypr. Denktaš se zkrátka ocitá mimo realitu, když mu podporu odříká i dosud jediný ochránce.

Naskýtá se přirozeně otázka. Proč to Erdogan nesdělil v Bruselu, ale Asadovi? Právě lídr „lotrovské“ Sýrie prý může lépe než kdo jiný pochopit, jak těžké je zříci se území. Podobnou cestou by se prý Sýrie mohla v…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte