Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mimochodem

Boj s terorismem hned tak neskončí. Podle superintendanta Stuarta Harrisona ze skupiny, která ve této válce zajišťuje součinnost britské armády a policie, potrvá možná třicet, možná padesát let, než se podaří sítě teroristů rozbít. Jeho prohlášení jako by vyznívalo skepticky, ve skutečnosti však je až blouznivě optimistické. Copak se lidská společnost někdy obešla bez terorismu? Vždyť sama civilizace vznikla díky snahám o jeho regulaci a Ježíšovu lekci lze chápat i jako dosti beznadějný pokus, jak s ním jednou provždy skoncovat. V dějinách terorismu je půlstoletí zanedbatelný okamžik.

První hnízdo teroristů jsem poznal už jako kluk. Měli jsme je doma v kumbálu, kde babička schraňovala odložené věci, které by se mohly hodit, kdyby prý zase vypukla válka. Abych se k němu dostal, musel jsem překonat horu uskladněných přikrývek a peřin, uhýbat před lavinami pečlivě vycíděných, ale žalostně rozpraskaných bot, prodrat se starým šatstvem visícím z ramínek jako liány v deštném pralese a šikovně se prosmeknout mezi útesy otlučených hrnců. Na konci cesty čekala stará skříň, v níž byla uložena chlapecká knihovna strýčka, který umřel mlád ještě před mým narozením. Obsahovala samý škvár, v němž se to orientálními teroristy jen hemžilo. Na obrázcích se poznali podle turbanů, burnusů či fezů, jaké u nás byly snad kdysi k vidění leda v Karlových Varech. Výbušninu sice taky občas použili, ale raději své odpůrce škrtili tenkými hedvábnými šňůrami, strkali jim smrtelně jedovaté plazy…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte