Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Koho straší pohádky

Adam Drda se rozzlobil na českou pohádku (Obludný svět české pohádky, Respekt č. 2/2004). Ano, krajinku Troškova nočního „mlejna“ lze jistě reprodukovat do učebnic kýče, „motivace“ a zvraty v jednání hlavního hrdiny pro změnu do učebnic dramaturgického nonsensu a mentálně i tělesně postižený čertík je nepochybnou anomálií, nad níž zůstává zdravý rozum stát. Ale tvrdit proto, že čert býval komický „jen v loutkovém divadle a o jarmarku“ a nasazovat na čerta jako téměř povinný mustr pojetí Adolfa Daňka (mimochodem vesměs nejde o pohádky, nýbrž o pověsti, což je dost podstatný rozdíl) či umělých pohádek I. B. Singera svědčí o tom, že autor netuší, že čert se v evropském kulturním okruhu odevždy vyskytoval jednak jako démonický rovnocenný protivník Boha (manichejský čert), jednak jako představitel zla, jež je jen nedostatkem dobra, tedy čert spíše hloupý (augustinovský). A ten druhý byl pokřesťanštělé středoevropské (a zvláště české) pohádce odjakživa bližší.

Adam Drda však míří hlavně k ideologickému významu pohádky. V tom není novátorem. S ideologickou kritikou pohádky přišel už před pár lety Emanuel Mandler. A před ním v padesátých letech ideologové opačného znaménka. Obojí není ničím jiným, než chápáním pohádky jako přímého odrazu a obrazu sociálně-politické reality, ne-li jako politické proklamace. Je ale ještě jedna cesta:…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte