Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Svět kolem

mobrazek_1629.gif
mobrazek_1629.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1629.jpeg
Fotografie: Gerhard Schroder. Foto EGP • Autor: Respekt

V Severní Koreji začala působit první soukromá firma. Stalinistický režim v nejuzavřenější zemi světa se zřejmě začíná opatrně inspirovat příkladem čínských a vietnamských soudruhů a pokouší se skloubit represivní politický systém s omezenou ekonomickou liberalizací. Na náměstí Kim Ir-sena v Pchjongjangu byla otevřena právnická firma HK&A, vlastněná britským konzultantem Michaelem Hayem a státní agenturou pro právo a obchod. Tucet místních zaměstnanců má pod Hayovým vedením přilákat do hladomorem sužované země zahraniční investory. A to přesto, že limitované ekonomické reformy, ohlášené už před dvěma lety, v zemi moc daleko nepokročily. Vláda uvolnila některé ceny a řídcí návštěvníci země si všimli stovek drobných tržišť a stánků, kde mohou zemědělci prodávat část produkce. Ale plány na vytvoření zóny volného obchodu v oblasti u čínských hranic mají zatím daleko do realizace. Hay je ovšem optimista říká: „Zahraniční společnosti si myslí, že je to tady právní poušť. Ale oni se opravdu snaží a mění spoustu zákonů.“ Patrně poučeni případem severokorejských šiček v Čechách si pchjongjangští vůdci asi uvědomili prostý fakt. Proč vyvážet vlastní pracovní síly do zahraničí, když můžou zahraniční firmy přijet do Severní Koreje?

V zemských volbách v Sársku zvítězila minulý týden drtivě Křesťansko-demokratická unie (CDU) a zajistila si v 51členném parlamentu absolutní většinu…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte