Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Nepřátelé společnosti v Šimanově

mobrazek_1616.gif
mobrazek_1616.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1616.jpeg
Fotografie: Rodiče se svou Bouří: Zpátky doma v Šimanově, ale co bude dál? Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Před časem jim úřednice ukradly devítiměsíční dítě – jen kvůli tomu, že oni jako rodiče neměli dostatečnou úctu k razítkům a lišili se od většiny. Dnes se rodina se tříletou dcerkou Půlnoční bouří snaží žít dál svým životem. Překážkou ale nejsou jen šrámy, které státem řízený únos zanechal v duších všech jejích členů.

Nevědí, co činí

Právě před třemi lety, koncem léta 2001, se v domku na okraji zapadlé šumavské vísky Šimanov narodilo děvčátko. Rodiče – sedmatřicetiletá učitelka Blanka Eliška Fuxová a o dva roky starší Jaroslav Blovský, kteří do Šimanova prchli za svým snem žít daleko od lidí – mu dali jméno Půlnoční bouře. A když jim lékař stvrdil, že všechno je v naprostém pořádku, odjeli i s novorozenětem na pár měsíců za přáteli do Chorvatska. Doma ale zatím úřady strhly poprask: narodilo se dítě – a hned vypadlo z dohledu. Když se rodina vrátila, čekala je kontrola sociálky. Přestože výsledkem bylo zjištění, že dítě je zdravé a spokojené, přijely sociální pracovnice za pár dnů znovu, tentokrát s policejním doprovodem. Vyděšené matce vytrhly dítě rovnou z náruče a odvezly. Důvod? Dítě nemělo státem povolené jméno, žádný rodný list, nebylo očkováno a nemělo zdravotní pojistku. Půlnoční bouře tak skončila v kojeneckém ústavu, kam za ní z počátku nesměla ani její maminka. Teprve po měsíci, když o případu psaly s rozhořčením noviny a do věci se vložila…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte