Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Brno jako vesnice

Jako obyvatel Brna bych chtěl reagovat na článek Kde budou žít naše děti (Respekt č. 37/2004), který se mimo jiné zabývá stavbou nového nádraží (mylně označovaná jako přesun). Každý, kdo byl v Brně, si jistě povšiml, že nádraží tvoří hranici městského centra, a jak správně podotýkají autoři, „na hlavní brněnské náměstí Svobody se od vlaku dostane za 5 minut pěšky“. Pokud ovšem chodec pokračuje z náměstí kterýmkoli směrem, nejpozději do pěti minut také centrum opustí, není se tedy co divit, že desetiminutové korzo nepřivábí do ulic více lidí, Brno opravdu více připomíná větší vesnici než druhé největší město v zemi. Brněnské centrum nemá jinou možnost expanze než právě směrem na jih, všude jinde je omezeno hustou zástavbou.

Pokud návštěvník omylem zabloudí za železniční viadukt, nemůže si nevšimnout zanedbanosti a absence rozvoje, zástavbu tvoří z velké části brownfields a činžovní domy se „špatnou adresou“. V této části Brna nelze pozorovat jakýkoli rozvoj (nepočítáme-li jako rozvoj výstavbu supermarketu Lidl). Domnívám se, že hlavním důvodem je psychologická bariéra, kterou tvoří železniční viadukt, je jasným oddělením „dobré“ a „špatné“ adresy, lidé tuto bariéru podvědomě vnímají a řídí podle ní svá rozhodnutí, kde bydlet, kam chodit za prací a za zábavou. Pokud tato bariéra nepadne (respektive bude posunuta na…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte