Lov nových planet se stává hitem astronomie. Minulý týden ohlásili švýcarští badatelé, že objevili planetu podobnou Zemi. Povrch má pokrytý kamením a pravděpodobně je chráněna i atmosférou. Hvězda, která patří této planetě – tak jako Zemi patří Slunce – je Slunci podobná, ale planeta je asi čtrnáctkrát těžší než naše Země. Obíhá svou hvězdu jednou za deset dnů, což je ve srovnání s oběhem naší Země kolem Slunce jednou za 365 dnů rychlost opravdu velká. A protože obíhá blízko své hvězdy, má velmi horký povrch – asi 500–600 oC. Tato hvězda nazvaná Arae je viditelná z jižní polokoule a má ještě dvě obíhající planety. Jedna z nich má rozměr Jupiteru.

Objev nové planety byl učiněn z chilské observatoře La Silla. I když je to planeta hmotná a velká, je to zatím nejmenší z planet, které se podařilo kolem jiných hvězd objevit. Arae je od nás vzdálena pouhých padesát světelných let, zatímco ostatní objevené planety jsou vzdáleny stovky nebo tisíce světelných let. Jen pro představu – jeden světelný rok představuje vzdálenost, kterou za tu dobu urazí světlo, tedy 10 trilionů kilometrů.

O týden později ohlásili američtí badatelé z Kalifornské univerzity v Berkeley a Carnegieho ústavu ve Washingtonu objev další planety, a jak už to v Americe bývá, označili ji jako Superzemě. Její mateřská hvězda 55 Cancri má již tři známé planety složené z plynu. Čtvrtá, nově objevená planeta, je asi 178krát hmotnější než naše Země a obíhá ve vzdálenosti 5,7…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte