mobrazek_1560.gif
mobrazek_1560.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1560.jpeg
vobrazek_1560.jpeg • Autor: Respekt

Obraz šokujících podmínek v největší věznici Jižní Ameriky a zároveň portrét problematické třídy brazilských kriminálníků, která je vyříznuta ze společnosti a podléhá svým vlastním pravidlům, nabízí ve filmu Carandiru režisér Hector Babenco, naturalizovaný Brazilec původem z Argentiny. Film, který měl americkou premiéru letos na jaře, je založen na knize vzpomínek lékaře Drauzio Varelly (hraje ho výborný Luiz Carlos Vasconcelos), který ve věznici v Sao Paulu pracoval a jemuž stovky vězňů líčily své příběhy. Z toho také vyplývá jistá epizodičnost snímku. Děj kulminuje vzpourou, kterou vězňové provedli v roce 1992. Policie tehdy vzpouru krvavě potlačila a přes stovku vězňů zabila. Opravdu dlouhý film Carandiru (přes 140 minut) vstupuje do českých biografů ve čtvrtek 2. září.

•••

Na velká plátna přichází tento čtvrtek obnovená premiéra slavného filmu Knoflíková válkafrancouzského režiséra Roberta Yvese. Jeho první uvedení v roce 1962 vyvolalo jisté rozpaky a někteří kritici filmu dokonce vyčítali odpudivost a nemorálnost za zobrazování „války“ mezi dětskými klany dvou znepřátelených vesniček. Prý se ani nenašel žádný francouzský distributor, který by se snímku ujal, a tak se nejdříve prosadil v Americe. Dnes je situace pochopitelně úplně jiná. Je zajímavé sledovat, jak se obraz dětství Knoflíkové války liší od toho současného, který ovládla spíše…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte