Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Smíchej Gotta s Hendrixem

Zažili jsme to všichni na Matějské pouti nebo jinde u kolotočů. Každá atrakce pouští na plné pecky nějaký šlágr. Od „kačerů“ zní Kiss, „autíčka“ vsadila na Bon Jovi a u „řetízkáče“ vítězí Dalibor Janda. Mix této hudební kulisy je ďábelský, ale patří k pouti jako cukrová vata a předražené vstupné. Anonymní dýdžejové z maringotek možná ani netuší, že hudební smog jejich atrakcí dostal dnes ve světě sofistikovanou podobu. Hudební nadšenci v současnosti s pomocí počítačů mixují různé skladby hudební historie do sebe a publicisté jejich výtvory označují jako bootleg nebo mash up. Mnozí jsou vzniklými kříženci nadšeni, jiní je považují spíše za špatný vtip.

Fotografie: Na jednu stranu Muchowa, na druhou Tofiho a legrace může začít. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Na jednu stranu Muchowa, na druhou Tofiho a legrace může začít. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Zažili jsme to všichni na Matějské pouti nebo jinde u kolotočů. Každá atrakce pouští na plné pecky nějaký šlágr. Od „kačerů“ zní Kiss, „autíčka“ vsadila na Bon Jovi a u „řetízkáče“ vítězí Dalibor Janda. Mix této hudební kulisy je ďábelský, ale patří k pouti jako cukrová vata a předražené vstupné. Anonymní dýdžejové z maringotek možná ani netuší, že hudební smog jejich atrakcí dostal dnes ve světě sofistikovanou podobu. Hudební nadšenci v současnosti s pomocí počítačů mixují různé skladby hudební historie do sebe a publicisté jejich výtvory označují jako bootleg nebo mash up. Mnozí jsou vzniklými kříženci nadšeni, jiní je považují spíše za špatný vtip.

Pusť to do sebe

Všechno začalo před několika lety na internetu, když hudební fandové „vyvěsili“ na svých stránkách mixy známých skladeb – uprostřed monotónní elektronické hudby zněly najednou provokativně a přitažlivě. Křížení dvou, tří i pěti populárních písní hudební historie začalo být pro publikum, lehce znuděné tanečními strojovými rytmy, životodárnou inovací. V podstatě nezákonné zábavě, vznikající bez souhlasu majitelů autorských práv, se začalo říkat bootleg. Tento termín byl před lety vyhrazen pro neoficiální záznamy koncertů, vydávaných bez souhlasu gramofirem a často velmi ceněných mezi fanoušky a sběrateli rarit. Například tábor dylanologů se snaží nějakým způsobem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].