Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Takový nekrolog si Bartošek nezasloužil

Jako pravidelná čtenářka Respektu nemohu ponechat bez reakce nekrolog, který Petr Zídek věnoval historikovi Karlu Bartoškovi (Na úprku před vlastní minulostí, Respekt č. 30/2004). Je škoda, že Zídek svůj text nezveřejnil v okamžiku, kdy byl Karel Bartošek ještě naživu a vydával své knihy v nakladatelství Paseka. Bylo by to bývalo fér, protože by měl šanci reagovat. Ovšem napsat něco takového jako nekrolog, považuji za zlovolné a neetické. Bývá zvykem, že při ohlédnutí za člověkem, který odešel, se zvažují pokud možno objektivně všechny stránky jeho osobnosti, ať už ho máme rádi, nebo ne. Zídek však jediným slovem neoceňuje fakt, že se z Bartoška fanatika stal Bartošek demokrat. Jako by taková metamorfóza byla něčím samozřejmým. Kolik bylo tak statečných lidí jako on, aby při své proměně riskovali vězení a pronásledování celé rodiny? A kolik je těch, kteří se dokáží poučit a dokonce své chyby přiznat?

Petr Zídek používá líbivá slovní spojení jako „zápasil s traumatem komunismu“ a „na úprku před vlastní minulostí“. Každý, kdo však Karla Bartoška znal, by mi jistě potvrdil, že takové hodnocení jeho životní cesty neodpovídá realitě – Bartošek se totiž se svou minulostí vyrovnal velmi dobře. Neutíkal před ní, ale hledal pravdu a podával o ní svědectví. A svědectví bývají emocionální a subjektivní.

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte