Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Co se děje ve světě

mobrazek_1433.gif
mobrazek_1433.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1433.jpeg
vobrazek_1433.jpeg • Autor: Respekt

Co je dominantou současné rakouské kulturní scény? Bezesporu svět velkých, neuvěřitelně nákladných a patřičně blyštivých festivalů. Osm největších kulturních svátků (většinou hudební a divadelní přehlídky) spolyká z veřejných rozpočtů ročně přes deset miliard českých korun, což je téměř dvojnásobek celkového ročního rozpočtu našeho ministerstva kultury. Rakouská média se tedy v současnosti celkem oprávněně ptají: jaký je vlastně efekt takových akcí?

Ekonomicky je to, zdá se, jasné. Státní dotace tvoří průměrně třetinu festivalových rozpočtů, takže na každé státní euro připadají dvě od různých sponzorů. Navíc se státní náklady bohatě vracejí oklikou: velký festival dává širokému okolí možnost královsky vydělávat. Na své si přijdou hoteliéři, restauratéři, prodá se více šperků a oblečení a v neposlední řadě stát utrží na daních. Odhaduje se například, že největší z rakouských festivalů Salzburger Festspiele vygeneruje ročně okolo pěti miliard korun zisku, přičemž státní dotace činí „jen“ něco přes 300 milionů korun (zhruba roční státní příspěvek na provoz pražského Národního divadla).

Jinak vypadají diskuse o uměleckém přínosu festivalů. Komentář v rakouském deníku Die Presse upozorňuje, že lehká festivalová kultura může vypudit „seriózní umění“. Kulturní přínos festivalů se skutečně nezdá tak hluboký jako například existence a stálá podpora místního umění v…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte